DOKTORA ARAŞTIRMASI

İFŞANIN RUHSALLIĞI

Paris Cité Üniversitesi Psikanalitik Araştırmalar Bölümünde Prof. Bernateau'nun yönettiği doktora tezim kapsamında toplumsal cinsiyet temelli şiddet ve direniş üzerine yaptığım araştırmada kadınların ve LGBTQI+ bireylerin ifşa sürecini ve sonrasını nasıl deneyimlediklerine odaklanıyorum.

İfşa feminist
İfşa feminist

Şiddet beyanlarının kamusal olarak duyurulması, 2017'de #MeToo dalgasıyla küreselleşerek geniş çevreler tarafından tartışmaya açılmış olsa da Türkiye'de feministlerin gündemine yerleşmesi daha eskilere dayanıyor.

İfşanın çeşitli boyutlarına odaklanan bu tartışmalarda genellikle göz ardı edilen boyut, şiddet beyanlarını duyuran kişilerin deneyimleri oluyor. "İfşacı kadın" temsilinin harekete geçirdiği düşlemler, "iptal kültürü" tartışmaları ve "kadınların sözü ele alması", "korkunun taraf değiştirmesi" gibi sloganlaşmış söylemler, oldukça karmaşık ve zorlu ruhsal süreçlerle dokunan bireysel deneyimlerin hakkını veremiyor.

İfşa ânında sözü ele alan kişilerin seslerinin bu tartışmalarda duyulmaması, sadece yeni bir suskunluk anlamına gelmiyor aynı zamanda şiddet beyanında bulunan kişilere eşlik eden grupların ve ruh sağlığı uzmanlarının farkında olmadan yabancılaştırıcı süreçler işletmesine de sebep olabiliyor.

YÖNTEM :

Psikanaliz, eleştirel psikoloji ve feminist araştırma yöntemlerinden esinlenerek tasarladığım bu araştırmada, yaşadıkları şiddeti ve şiddet uygulayan kişi ya da kurumları ifşa eden kadınlar ve LGBTI+ bireylerle derinlemesine görüşmeler gerçekleştiriyorum.

Araştırmamı bireylerin perspektif(ler)inden yola çıkan ortak bir anlamlandırma çabası olarak tasarlıyorum. Önceliğim, katılımcılara yargılanmadan dinlenildiklerini hissedebilecekleri ve kendi sorgulamalarını derinleştirebilecekleri bir güvenli bir alan sunabilmek.

Katkıda bulunmak için:

  • Araştırma davetini sosyal medyada ve dahil olduğunuz gruplarda yaygınlaştırabilirsiniz. (Yandaki görsellere tıklayarak büyütebilir ve indirebilirsiniz.)

  • Instagram hesabını takip edebilir ve yakınlarınızla paylaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/ifsa_eylemleri.revelations/

  • Okuma, podcast, film önerilerinde bulunabilirsiniz.

  • Araştırmanın cevap bulmasını istediğiniz sorulardan beni haberdar edebilirsiniz.

İletişime geçmek için : psk.kivilcimilbasi@gmail.com